POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI
Pogrzeb Osoby Zmarłej, zamieszkałej na terenie parafii należy zgłosić w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia lub umówić się telefonicznie na spotkanie (telefony do parafii: tel. kom.: 512 458 873 / tel. stacjonarny: 75 642 88 10).
W kancelarii zgłaszamy pogrzeb:
- ustalamy dzień i godzinę pogrzebu,
- miejsce grobu, jeśli pochówek odbywa się na cmentarzu parafialnym przy ul. Jagiellońskiej,
- przedstawiamy akt zgonu,
- zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (jeśli był udzielany Zmarłemu w ostatnim okresie życia)
Prosimy też o pełne uczestnictwo we Mszy świętej pogrzebowej (tzn. przystąpienie do Komunii św. poprzedzone spowiedzią św.) sprawowanej w intencji zmarłej Osoby, szczególnie przez najbliższą rodzinę i przyjaciół zmarłego.
Chory, którego zgon jest bliski, chyba najbardziej potrzebuje naszego psychicznego wsparcia. Jednak niektórzy z nas nie czują się na siłach sprostać tej „ostatniej posłudze miłości” – odczuwają lęk. Poza tym często staje się to w nowoczesnych szpitalach niemal niemożliwe. Wielu ludzi umiera więc w samotności i opuszczeniu. Każdy cierpiący, pozostawiony samemu sobie człowiek jest świadectwem naszego samolubstwa i braku miłości, oskarżeniem całego społeczeństwa.
Chrześcijanie, którzy czuwają przy umierającym, winni umacniać go w przekonaniu, że nie jest sam. Niejednokrotnie od słów jest tu ważniejsza pełna wyrozumiałości obecność. Jak długo umierający jest przytomny, mogą chrześcijanie umacniać jego ufność w wierność Boga i pomagać mu przezwyciężać lęk przed śmiercią. Mogą modlić się z konającym słowami Jezusa: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46), w Twoje ręce składam moje życie. Wielu chrześcijan przygotowuje się do śmierci, prosząc o pomoc Matkę Jezusa: „Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej” („Zdrowaś Maryjo”).
W dniu pogrzebu gromadzą się krewni i przyjaciele zmarłego na Eucharystii sprawowanej na jego intencję. Towarzyszą mu również na miejsce wiecznego spoczynku. Modlitwy i pieśni pogrzebowe wyrażają, mimo smutku po utracie ukochanej osoby, nadzieję na wieczne życie. Chrześcijanie mogą w smutku mieć nadzieję, ponieważ są przekonani, że zmarli przebywają u Boga, i ponieważ wierzą w ich zmartwychwstanie. Dawny Kościół obchodził dzień śmierci swych świętych jako narodziny do nowego, wiecznego życia.
Modlitwa za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać. Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju. Amen.
Sakramenty Święte i pogrzeb katolicki - szczegółowe informacje
Sakramenty Nowego Prawa zostały ustanowione przez Chrystusa. Jest ich siedem: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, sakrament święceń i małżeństwo. Sakramenty te obejmują wszystkie etapy i wszystkie ważne momenty życia chrześcijanina: sprawiają narodzenie i rozwój chrześcijańskiego życia wiary, uzdrowienie i dar posłania. Widać w tym pewne podobieństwo, jakie istnieje między etapami życia naturalnego a etapami życia duchowego.
- CHRZEST ŚWIĘTY - jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego
- BIERZMOWANIE - należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego
- EUCHARYSTIA - wraz z komunią świętą jest niezwykłym darem Boga
- POKUTA - jest drogą nawrócenia, skruchy, wyznania grzechów i zadośćuczynienia
- NAMASZCZENIE CHORYCH - Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego
- KAPŁAŃSTWO - ... posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom
- MAŁŻEŃSTWO - mężczyzna i kobieta są stworzeni wzajemnie dla siebie, aby tworzyć parę małżeńską
- POGRZEB KATOLICKI - w dniu pogrzebu gromadzą się krewni i przyjaciele zmarłego na Eucharystii