WYJAZDY - cieplice.pijarzy.pl

Przejdź do treści
Pielgrzymka parafialna do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Krakowa w dniach 4-6.06.2021 (relacja FOTO)

Celem naszej parafialnej pielgrzymki, która miała miejsce w dniach 4-6.06.2021 była Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice oraz Kraków. Przewodził jej o. Grzegorz, proboszcz naszej parafii, a uczestnikami byli nasi parafianie, osoby z sąsiednich miejscowości,  a także z innych miast, w sumie 56 osób. Program wyjazdu był bardzo bogaty. W Wadowicach modliliśmy się w Bazylice Ofiarowania NMP, która była świadkiem chrztu Karola Wojtyły,  a także w kościele ojców Karmelitów Bosych, gdzie młody Karol chętnie przebywał. Następnie zwiedzaliśmy ze wzruszeniem  Muzeum Domu Rodzinnego  św. Jana Pawła II, gdzie 18.05.1920 urodził się przyszły papież przy dochodzących z pobliskiego kościoła dźwiękach nabożeństwa majowego. Kalwaria Zebrzydowska była bazą naszego wyjazdu, podczas którego mieszkaliśmy w domu pielgrzyma przy sanktuarium pasyjno – maryjnym Matki Bożej Kalwaryjskiej.  Częstym gościem tego świętego miejsca był św. Jan Paweł II jako chłopiec, kapłan, biskup i w końcu papież. Klasztor i bazylika są otoczone przez  rozległą i stromą kalwarię, na której wierni oddają cześć Jezusowi i Maryi na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej. Wreszcie trasa nasza prowadziła do Krakowa, gdzie odwiedziliśmy katedrę wawelską wraz z grobami królewskimi i dzwonem Zygmunta, a także kościół Przemienienia Pańskiego ojców pijarów wraz z nowo udostępnioną kryptą, po której nas oprowadzał o. Witalij. W drodze powrotnej pielgrzymowaliśmy także do Sanktuarium  św. Jana Pawła II, a także do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach, gdzie modliliśmy się przy grobie św. Faustyny Kowalskiej.
Pielgrzymce towarzyszyła  niemal przez cały czas wspólna, gorąca modlitwa: codzienna Msza Święta, każdego poranka Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, cały różaniec wraz z rozważaniami, koronka do Miłosierdzia Bożego, a w piątek i niedzielę – także droga krzyżowa w terenie. Ponadto w autokarze rozbrzmiewał radosny śpiew pieśni i piosenek religijnych z towarzyszeniem gitary. Atmosfera pielgrzymki była bardzo dobra – pełna radości, życzliwości oraz serdecznej modlitwy.

Magdalena Jaroszewicz




22.02.2020

Półkolonia zimowa w naszym Centrum Kultury Calasanz




Ferie zimowe naszej scholi “Nutki Kalasancjusza” 09-15.02.2020

“Pierwszy tydzień (09-15.02.2020) ferii zimowych nasza schola Nutki Kalasancjusza pod wodzą o. Grzegorza i profesjonalną opieką wychowawców spędziła w królewskim mieście Krakowie.
Siedem dni w gościnnych progach pijarskiego seminarium obfitowało w wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Poznawaliśmy historię, kulturę, świat iluzji i nauki.
Zaczęliśmy spektaklem „Kwiat Paproci” w pięknym, dziewiętnastowiecznym gmachu teatru im. Juliusza Słowackiego.
Odwiedziliśmy Klockoland, Muzeum Iluzji, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, odrestaurowane krypty pod pijarskim kościołem Przemienienia Pańskiego, Podziemia rynku pod Sukiennicami – konstruowaliśmy, graliśmy, ulegaliśmy złudzeniom własnego umysłu, oglądaliśmy dzieła sztuki i rzemiosła, poznawaliśmy dawne życie, stroje i sprzęty.
W WOMAI czekało nas niesamowite i niezapomniane doświadczenie świata osób niewidomych, a także zabawa światłem i dźwiękiem.
Zwiedzaliśmy Wieliczkę gdzie każdy – liżąc ściany podziemnych wyrobisk – mógł się przekonać jak słona jest wielicka sól kamienna.
Gościliśmy w Domu Jana Matejki, a tuż obok poznawaliśmy historię i tajniki farmacji.
W Muzeum Inżynierii Miejskiej metodą czerpania robiliśmy swój własny papier i odwiedziliśmy wystawę poświęconą futurystycznym koncepcjom kreowania świata.
Nie tylko zajadaliśmy się krakowskimi obwarzankami ale w Żywym Muzeum Obwarzanka – według tradycyjnej receptury – mogliśmy zrobić swoje własne, wyjątkowe obwarzanki.
W tym wszystkim nie zabrakło również czasu na szaleństwa w Aquaparku i Parku Trampolin.
Oczywiście stałym i nieodzownym punktem całego wyjazdu była codzienna Msza Święta.
Na koniec naszego pobytu odwiedziliśmy Sanktuarium Ecce Homo i muzeum poświęcone życiu św. Brata Alberta.
Dziękujemy Ojcu Rektorowi pijarskiego seminarium Grzegorzowi Misiurze i krakowskiej pijarskiej wspólnocie zakonnej za serdeczne przyjęcie.
21 zadowolonych i szczęśliwych dzieci dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tak udanego wyjazdu i z niecierpliwością czeka na kolejne wojaże. Wyrazy wdzięczności należą się wychowawcom, którzy poświęcili swój czas dla dzieci, by mogły bezpiecznie, w radości i twórczo spędzić pierwszy tydzień ferii zimowych”.
ej


Wróć do spisu treści