➥ ❤️ " Sercem przy Sercu "❤️ – Rekolekcje Adwentowe -
Czy słyszysz, jak On puka do Twojego serca?
Adwent to czas, by usłyszeć, odpowiedzieć i zbliżyć się do Tego, który pragnie być tak blisko, jak serce przy Sercu. Przyjdź i pozwól się dotknąć Bożej miłości!
📅 Szczegóły na plakacie.
➥ 23 - 30.11.2024r. PEREGRYNACJA OBRAZU - Relacja.. zobacz..🔍🎥📸😇🙏
➥ 24.11.2024r. Dziś Uroczystość Chrystusa Króla.
Grono Liturgicznej Służby Ołtarza powiększyło się o czterech kandydatów i jednego nowego ministranta !
Bogu niech będą dzięki !
Nasz nowy kalendarz na 2025 rok ...
nie przegap... !
2 listopada, godzina 15:00 – Poświęcenie Nowo Wyremontowanej Kaplicy
Tego dnia licznie zgromadziliśmy się w naszej pięknie odnowionej kaplicy, aby wspólnie przeżyć niezwykłą chwilę – poświęcenie kaplicy wraz z jej nowym wyposażeniem. Było to poruszające wydarzenie, podczas którego o. Proboszcz naszej parafii pobłogosławił ołtarz, ambonę oraz konfesjonał, oddając je w służbę Panu.
W czasie modlitwy poświęcenia prosiliśmy Boga, aby to miejsce stało się przestrzenią świętą, gdzie każdy z nas będzie mógł odnajdywać pokój i umocnienie w wierze. Ołtarz, przy którym sprawowana będzie Eucharystia, został okadzony jako znak obecności Bożej. Pobłogosławiona została również ambona – miejsce głoszenia Bożego Słowa – oraz nowy konfesjonał, by wierni mogli tam doświadczać Bożego Miłosierdzia.
Po uroczystych modlitwach wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zawierzając dusze naszych zmarłych, zwłaszcza tych spoczywających na cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej. Następnie, pod przewodnictwem o. Piotra, celebrowana była Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych, których nosimy w sercach.
Dziękujemy serdecznie wszystkim parafianom oraz gościom za obecność i modlitwę. Ta kaplica, w nowym blasku, jest teraz miejscem spotkania z Bogiem – domem modlitwy, który zaprasza każdego, kto pragnie pokoju, przebaczenia i zbliżenia do Pana.
Droga Światła na Cmentarzu Parafialnym
1 listopada, o godz. 20:15, rozpoczęliśmy nabożeństwo Drogi Światła w nowo wyremontowanej kaplicy cmentarnej. Bracia z Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, wraz z kadetami, towarzyszyli nam w procesji, parafianie nieśli pochodnie, które rozświetlały mrok wokół grobów naszych bliskich.
Droga Światła to szczególne nabożeństwo, w którym dziękujemy Bogu za dar zmartwychwstania i nadziei życia wiecznego. Przechodząc pomiędzy grobami, zatrzymywaliśmy się na modlitwie przy kolejnych stacjach, przypominając sobie spotkania Zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami. To Chrystus rozprasza mrok śmierci i wskazuje nam drogę do wieczności, a modląc się w jedności, mogliśmy wspólnie przeżywać tę wielką tajemnicę wiary i nadziei.
Niech światło Chrystusa prowadzi nas przez życie, a nasi zmarli znajdą wieczny pokój w Jego obecności.
31 października 2024 nasza wspólnota z radością uczestniczyła w Rodzinnym Marszu ku czci Wszystkich Świętych !
Najpierw uwielbialiśmy Boga za Jego miłość do każdego z nas i za Świętych, których daje nam jako Patronów i wzór do naśladowania. Z sercami pełnymi radości wyruszyliśmy do parku, aby wspólnie chwalić Boga i cieszyć się Jego obecnością – to On rozświetla nasze drogi i daje nam pewność, że kroczymy w stronę nieba. Nie zabrakło symbolicznej iskierki wypuszczonej w niebo, jako znaku naszego wdzięcznego oddania.
Po marszu wróciliśmy do salki parafialnej, aby w radosnej wspólnocie dzielić się sobą, umacniając się wzajemnie w wierze i miłości. Dziękujemy wszystkim za obecność i za to wspólne doświadczenie, które przypomniało nam, że każdy z nas jest zaproszony do tej niezwykłej przygody świętości!
Zapraszamy Cię na
Seminarium Odnowy Wiary – 7-tygodniowe rekolekcje, które pomogą Ci nawiązać bliską relację z Bogiem, odkryć tajemnice wiary oraz odnaleźć miłość i sens życia na zawsze.
Seminarium opiera się na codziennym rozważaniu wskazanych fragmentów Pisma Świętego oraz cotygodniowych spotkaniach, które obejmują katechezę i dzielenie w małych grupach.
Startujemy 24 września (wtorek) po Mszy Św. wieczornej
Rekolekcje ” Z Ciemności do Światła” 13-15 września
Foto-relacja – Procesja Różańcowa za Polskę 25.08.2024
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”
Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.
- Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
- Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
- Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
- Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.
Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.
Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.
Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych
Stegna, 23 maja 2024 r.
22.12.2023
Zabytkowa Cieplicka szopka – poznaj jej historię…
CIRILLO DELL’ANTONIO – KARKONOSKI ARTYSTA RZEŹBIARZ
– WYKONAWCA SZOPKI BOŻONARODZENIOWEJ
W bogatych zbiorach Muzeum Karkonoskiego, oprócz prac malarskich artystów z kręgu Stowarzyszenia Świętego Łukasza, znajdują się również rzeźby pedagogów i uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Najznakomitszym artystą tej grupy twórczej był Cirillo dell’Antonio, który w uczelni tej spędził 36 lat pełnych sukcesów twórczych.
Dell’Antonio urodził się w 1876 roku w małej miejscowości Moena w południowym Tyrolu, na pograniczu Austrii i Włoch – stąd też włosko brzmiące imię i nazwisko, w pobliżu Innsbrucku. Jego artystyczna droga nie wiodła przez renomowane wówczas akademie sztuk pięknych w Monachium, Berlinie czy Paryżu, ani też przez pracownie znanych twórców. Kształcił się w prowincjonalnym środowisku, a jego nauka przypominała raczej opanowanie rzemiosła niż zgłębianie tajników czy teorii artystycznych. Początkowo w kuźni ojca nauczył się kowalstwa i odlewnictwa metalu. Później terminował u producenta dewocjonaliów, ucząc się rytownictwa i rzeźby w drewnie. Prawdziwego snycerstwa nauczył się u swego przyszłego teścia Morodera-Lusenberga w Gröden. Ciekawe doświadczenie wyniósł pracując już jako mistrz w pracowni rzeźbiarza i konstruktora organów kościelnych – Franza Martiniera.
W prowincjonalnym Tyrolu był poza znaczącymi nurtami ówczesnej sztuki europejskiej, jednak dzięki pracowitości, nabytej biegłości technicznej a przede wszystkim niewątpliwemu talentowi wyrósł ponad środowiskową przeciętność. W latach 1898-1902 odbył kilka podróży artystycznych do Monachium, Wenecji i północnych Włoch, gdzie po raz pierwszy zetknął się z lansowanymi kierunkami w sztuce przełomu wieków, głównie z secesją.
W 1903 roku Cirillo dell’Antonio otrzymał od profesora Waldego, pierwszego dyrektora Holzschnitschule (Szkoły Rzemiosł Artystycznych) w Cieplicach koło Jeleniej Góry, propozycję podjęcia pracy nauczycielskiej w tej placówce, którą zresztą skwapliwie przyjął. W ten sposób związał się ze szkołą na wiele lat: do 1920 roku jako nauczyciel rzeźby figuralnej, a później, do 1940, jako jej dyrektor. Mieszkał w Cieplicach do 1945 roku, tak więc na Dolnym Śląsku spędził najbardziej twórczy okres swego życia. Był cenionym pedagogiem i równocześnie wszechstronnym artystą. Jego specjalnością była rzeźba w drewnie – snycerstwo, ale tworzył również w kamieniu oraz odlewał w brązie i żeliwie.
Zajmował się kompleksowymi projektami urbanistycznymi (np. cmentarz w Cieplicach, cmentarze wojenne w Karpatach od Przemyśla po Krynicę – w latach 1914-1918) i całościowymi projektami architektonicznymi budowli sakralnych wraz z ich wystrojem i wyposażeniem. Do dziś zachowała się m.in. statua Serca Pana Jezusa w bocznym ołtarzu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Był autorem dwóch cennych podręczników: „Anatomii dla artystów” (1915 r.) oraz „Sztuki snycerstwa” (1919 r.). Wykonał około 200 medalionów portretowych i plakiet o treści religijnej. Ważną w twórczości Cirilla dell’Antonio była tematyka religijna. Jej korzenie tkwiły w głębokiej wierze katolickiej samego artysty, który zresztą ostatnie lata życia spędził w klasztorze Sankt Irminen w Trewirze. Głównym motywem prac religijnych dell’Antonio jest postać Odkupiciela: od zwiastowania, narodzin i pokłonu pasterzy po ukrzyżowanie, zdjęcie
z krzyża i opłakiwanie. We wszystkich dziełach dominuje nastrój skupienia, swoistej melancholii i smutku.
W swojej twórczości Cirillo dell’Antonio stosował wielorakie techniki artystyczne: był autorem małych form plastycznych – szopek bożonarodzeniowych, ale wykonywał też monumentalne drewniane posągi postaci biblijnych.
Cirillo dell’Antonio stworzył specjalny śląski typ szopek bożonarodzeniowych. Tradycję szopek swojej południowo-tyrolskiej ojczyzny wzbogacił o współczesne śląskie typy. Szopki te, zgodnie z tradycją szkoły (Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach), wykonywane były wraz z całą klasą rzeźbiarską – prototypem dla wszystkich innych była szopka obecna w tym oto kościele z roku 1922. Bożonarodzeniowe płaskorzeźby dell’Antonio ze względu na wysoką jakość artystyczną świadczyły o włoskim stylu, a osiągnięcia szkoły prezentowane były publiczności na licznych wystawach w wyposażonych nimi kościołach oraz publikacjach. Historyk sztuki Gunter Grundmann tak je rozpowszechnił, że wywarły duży wpływ na licznych artystów.
Po 1945 roku Cirillo dell’Antonio osiadł w pobliżu swej rodzinnej miejscowości, we wsi Zell am Ziller, będącej dziś znanym ośrodkiem narciarstwa alpejskiego. Dziwnym zbiegiem okoliczności z tej właśnie wsi wywodzili się emigranci tyrolscy, którzy z powodu prześladowań religijnych jesienią 1837 roku przenieśli się do Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie założyli wieś Erdmannthal, będącą dziś południową częścią Mysłakowic. Zbudowane przez nich budynki mieszkalne w stylu alpejskim dziś są architektoniczną osobliwością Karkonoszy. Może to jednak nie tylko zbieg okoliczności… Może potomkowie tyrolskich emigrantów, tworzących jeszcze na początku XX wieku odrębną kolonie narodowościową, byli swoistym magnesem, który przyciągnął artystę do pobliskich Cieplic? Wykluczyć tego nie można. Artysta zmarł 7 czerwca 1971 r. w Trewirze”.
Zobacz również:
Boże Ciało w naszej parafii – FOTO relacja 08.06.2023 – procesje z Cieplic i Goduszyna
4.03.2023- ŚWIĘTY MICHAŁ NAWIEDZA POLSKĘ
Michał Archanioł na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybywa do naszej ojczystej ziemi z włoskiego sanktuarium na Górze Gargano. Gdziekolwiek się pojawi, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem. Polacy odkrywają na nowo jego wielkość.
Michał, najważniejszy spośród aniołów obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. Bł. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzenia zakonnego księży michalitów uważał za Ojcami Kościoła, że św. Michał po Matce Bożej odbiera największą cześć w niebie. I pewnie tak jest, skoro w Apokalipsie św. Jana Archanioł pojawia się na niebie i walczy z szatanem. W tej walce posługuje się specjalną „bronią”. Oczywiście najważniejszą jest modlitwa, ale ma także w rękach, a właściwie skrzydłach, jeszcze jej inne „rodzaje”. Ostatnio w Polsce to peregrynacja figury pochodzącej z sanktuarium w Monte Sant Angelo, która z inicjatywy księży michalitów rozpoczęła się w 2013 roku. Figura św. Michała przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, a pod jego stopami leży pokonany szatan, ukazany jako potwór o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża.
Polacy w anielskich skrzydłach
– Nawiedzanie przez Księcia Niebieskiego wspólnot zakonnych, ośrodków wychowawczych i parafii ma przypomnieć o wyjątkowej roli św. Michała Archanioła w życiu Kościoła i naszej rodziny zakonnej – podkreślał na początku peregrynacji ks. Kazimierz Radzik, przełożony Generalny Księży Michalitów. Święty, by trafić z włoskiego Monte Sant Angelo do Polski musiał pokonać 1850 kilometrów. Najpierw planowano, że odwiedzi tylko placówki michalickie z okazji zbliżającej się 100. rocznicy powstania zgromadzenia. Archanioł wziął jednak sprawy w swoje ręce i od kwietnia przemierza Polskę od Tatr aż do Bałtyku. Po prostu kiedy się pojawił się w Polsce, księża michalici nieustannie odbierają zaproszenia, aby kolejne parafie też przeżywały „czas mocy i łaski” – jak głosi napis na samochodowej anielskiej kaplicy.
Ci, których już odwiedził mówią, że doświadczają niezwykłej, duchowej jego obecności. – To tak jakbyśmy byli w sanktuarium na Gargano – przyznają często. Najważniejsze owoce peregrynacji są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach. Za przyczyną Świętego, który wstawia się u Boga, w wielu zapaliła się iskra wiary i nadziei. A co widać na zewnątrz? W czasie nawiedzenia kościoły wypełnione są ludźmi od rana do wieczora, długie kolejki do spowiedzi ustawiają się przy konfesjonałach, a dzieci i młodzież cierpliwie czekają, by choć na chwilę zbliżyć się do świętej figury. W programie nawiedzenia zawsze modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracja sakramentu pojednania, błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci, modlitwa egzorcyzmem prostym oraz przyjęcie szkaplerza.
Kamizelka diabloodporna
W czasie nawiedzenia wielu ludzi przyjmuje szkaplerz św. Michała Archanioła. Dlaczego się na to decydują? – To taka namacalna oznaka, że św. Michał czuwa nade mną i potwierdzenie mojego kultu – mówią niektórzy. Są też tacy, którzy go przyjmują, by wyprosić łaskę nawrócenia kogoś bliskiego. A inni szkaplerz przyjmują, by wyprosić sobie łaskę świątobliwej śmierci. – Wierzę, że św. Michał pomoże mi zmierzyć się z tym co najważniejsze, nawet z godziną mojego odejścia ze świata – powiada uczestnik anielskiej peregrynacji.
Szkaplerz powstał już w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał formy czworokątnej, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był wtedy koloru niebieskiego, a drugi czarnego. Na nim znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła zabijającego smoka. Ostatnio michalici odnowili ten szkaplerz. Księża mówią o nim, że to taka „kamizelka diabloodporna”. Szatan chciałby nas oddalić od Boga i nie odpoczywa tylko intensywnie działa, dlatego warto przyzywać opieki św. Michała Archanioła. Jednak szkaplerza nikt nie może traktować jak amuletu. Po prostu jest to znak zewnętrzny oddania się pod opiekę Pogromcy złego ducha. Dlatego ci, którzy przyjmą szkaplerz, zobowiązują się odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XIII, czyli modlitwę: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź naszą obroną…”. Przyjmujące szkaplerz osoby są także wezwane do służby Chrystusowi i Kościołowi oraz częstego korzystanie z sakramentu pojednania. Szkaplerz można zastąpić medalikiem, który też ma formę puklerza i taką samą wartość duchową.
Rodzina szkaplerzna
Ci, którzy noszą szkaplerz św. Michała Archanioła, tworzą swoisty, choć nieformalny „trzeci zakon” księży michalitów, którzy w klasztorach księży i sióstr spod ręki św. Michała Archanioła, omadlają tych pierwszych. Powstała rodzina szkaplerzna nazwana Bractwem Szkaplerznym św. Michała Archanioła. Członkowie spotykają się na modlitwie przy swoich parafiach, uczestniczą w rekolekcjach i dniach skupienia prowadzonych przez księży michalitów. Jednym słowem – to cała armia poddanych czcicieli św. Michała Archanioła, którzy kochają swojego Patrona, uznając go za orędownika i obrońcę przed atakami złego ducha.
Anielskie czasopismo raz na dwa miesiące
Św. Michał Archanioł ma też swoją gazetę, a dokładnie dwumiesięcznik „Któż jak Bóg”. W anielskim piśmie zamieszczane są artykuły związane z tematyką anielską i zachęcające do kultywowania więzi z niebiańskimi duchami. Dzięki temu można poznać dzieje aniołów w historii zbawienia i ich wpływ na nasze życie. W każdym numerze można znaleźć katechezy, materiały formacyjne, modlitwy, porady duchowe. Dwumiesięcznik wskazuje czytelnikom, jak skutecznie walczyć z szatanem i unikać jego ataków. Opisuje współczesne zagrożenia dla naszej wiary jakim są: magia, fałszywe objawienia, wróżby, okultyzm, spirytyzm. Sporo miejsca w dwumiesięczniku poświęcone jest oczywiście anielskiej peregrynacji.
ks. Rafał Szwajca CSMA
Szkaplerz św. Michała Archanioła to mocna tarcza przed demonem
Mundur wojsk anielskich, jakim jest szkaplerz św. Michała Archanioła, to zewnętrzny znak powierzenia się mu i wybrania go na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń. Druga zaś część szkaplerza, spadająca na piersi, przypomina, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązać doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła.
Osoby, które przyjęły szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Bractwo Szkaplerza św. Michała zostało założone w Rzymie 30 sierpnia 1878 roku i zatwierdzone po niespełna dwóch latach, 20 lipca 1880 roku, przez Ojca Świętego Leona XIII.
Szkaplerz św. Michała Archanioła, jaki dziś przyjmujemy, został zatwierdzony dekretem z dnia 1 marca 2013 roku przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika. Papież Benedykt XVI w „Liście do Michalitów” napisał, że motywy przyjęcia szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać noszącemu, że doświadcza skutecznej pomocy potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz, że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje.
Noszenie szkaplerza powinno przypominać nam o naszych obowiązkach chrześcijańskich jako warunku pewności, że św. Michał Archanioł będzie się wstawiał za nami. Szkaplerz wyraża wiarę chrześcijanina w spotkanie z Bogiem w życiu wiecznym dzięki wstawiennictwu i opiece św. Michała Archanioła.
Szkaplerz to strój, którego zadaniem jest również ochrona ciała. Pełni on niezwykle istotną rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia, tzn. od grzechu, szatana i piekła. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.
Szkaplerz św. Michała Archanioła może przyjąć każdy. Nawet dziecko, jednak zaleca się, by było w takim wieku, aby mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary (najlepiej po Pierwszej Komunii świętej). Szkaplerz można przyjąć w dowolnym, wybranym przez siebie dniu. Aby go przyjąć, muszą zostać spełnione trzy warunki: przyjęcie z rąk upoważnionego kapłana lub diakona; noszenie ciągle na sobie; codzienne odmawianie egzorcyzmu prostego papieża Leona XIII. Szczególnej jednak wymowy nabiera przyjęcie szkaplerza w czasie Peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła lub w czasie Uroczystości św. Michała Archanioła (29 września). Wówczas znak szkaplerza staje się jeszcze bardziej wymowny.
Przyjęcie szkaplerza włącza nas do Rodziny Michalickiej. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących to nabożeństwo. Dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zgromadzenia, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach i postach. Osoby noszące szkaplerz i przynależące do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia św. Michała Archanioła.
Bł. Bronisław Markiewicz pisał: „Powody do zaprowadzenia tego bractwa [chodzi o bractwo św. Michała Archanioła, powołane w Rzymie w kościele św. Eustachego], są wielkiej wagi, żyjemy bowiem w czasach nadzwyczaj smutnych. Jeszcze nigdy moce piekielne nie występowały z taką zaciekłością, zuchwalstwem i przebiegłością przeciw Panu Bogu i Jego Kościołowi, jak właśnie obecnie. Złość tych wrogich potęg dosięgła takiej miary, iż walka przez nie toczona nosi na sobie wyraźnie znamiona boju nadludzkiego. Tajne towarzystwa opasały całą kulę ziemską i wcisły się na najpierwsze i najwięcej wpływowe stanowiska, aby wywrócić ołtarze i trony. Obrazy księcia piekielnego bywają obnoszone jawnie w pochodach po ulicach miast, a pieśni na ich cześć układają uczeni mężowie chrzczeni w Kościele katolickim. Wszystkie narody się burzą; ludy się buntują i spiskują; książęta się gromadzą, a królowie ziemscy powstają przeciw Panu Bogu i przeciw Chrystusowi, którego jarzmo które jest słodkie ich gniecie. Chcieliby więc je zrzucić, więzy łączące ich ze Stwórcą potargać, a społeczeństwo ludzkie „odchrześcijanić”.
W chwilach tak brzemiennych należy koniecznie mieć ku pomocy w walce z przemożnymi potęgami więcej aniżeli jedno światło i jedną siłę nadprzyrodzoną.
Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się z szczególnym nabożeństwem i w sposób bardzo szczególny do św. Michała, wodza wojska niebieskiego i pogromcę złych aniołów, który w niebie po Najświętszej Pannie Maryi pierwsze zajmuje miejsce i również na losy świata zaraz po Niej najwięcej wpływa. Nasze zwycięstwo ostateczne w ich ręku spoczywa. Św. Michał po Najświętszej Maryi Pannie jest pierwszą potęgą na niebie i na ziemi.
Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła powstał w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do powołanego w tym czasie Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał on formy prostokąta, jak większość szkaplerzy, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był koloru granatowego, a drugi czarnego. Podobnie i tasiemka, na której był umieszczony. Na obu materiałowych płatkach szkaplerza znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła, zabijającego smoka oraz napis „Quis ut Deus”.
Osoby noszące szkaplerz pielęgnują duchową łączność ze Zgromadzeniem św. Michała Archanioła. Łączy się to ze szczególnym obchodzeniem uroczystości i świąt: Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29 września); bł. Bronisława Markiewicza, Założyciela Zgromadzenia (30 stycznia); Świętych Aniołów Stróżów (2 października); Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 maja).
Główny ośrodek szerzenia kultu św. Michała Archanioła w Polsce znajduje się w Markach przy Kurii Generalnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.
opr. ks. Rafał Szwajca CSMA
STATUT SZKAPLERZA
ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
- NAZWA I CEL
- Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem przynależności do Rodziny Michalickiej, a osoby go przyjmujące są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi, zgodnie z duchem Zgromadzeń św. Michała Archanioła, zawartych w hasłach „Któż jak Bóg” i „Powściągliwość i Praca”.
- Celem przyjęcia Szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać:
- Wolność, obronę i rozwój Kościoła Świętego;
- Łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami; ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników;
- Ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości;
- Utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów;
- Wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów;
- Łaskę dobrej i świątobliwej śmierci.
- MOTYWY
- Kościół od dawna pośród Aniołów w sposób szczególny czci św. Michała Archanioła ponieważ widzi w nim Stróża Kościoła i zwycięzcę złych duchów, które zbuntowały się przeciwko Bogu. Dlatego postrzega go jako wielkiego Obrońcę przed wszelkimi atakami upadłych duchów.
- Motywy, które skłaniają osoby do przyjęcia Szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać, że doświadczają one skutecznej pomocy tego potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz, że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje (por. Benedykt XVI, List do Michalitów).
III. OBOWIĄZKI
- Do obowiązków przyjmujących Szkaplerz należy:
- Stać dobrowolnie pod sztandarem chwalebnego św. Michała Archanioła, poprzez żywe i gorliwe wypełnianie zobowiązań wypływających z przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego;
- Brać czynny udział w walce św. Michała Archanioła, jaką toczy on ze złymi duchami oraz ich stronnikami, poprzez realizację zobowiązań wypływających z przyjęcia sakramentu Bierzmowania;
- Gorliwie korzystać z sakramentu Pojednania oraz angażować się w utrwalanie Królestwa Bożego w duszach ludzkich;
- Codziennie odmawiać modlitwę do św. Michała Archanioła napisaną przez papieża Leona XIII.
- UDZIAŁ W DOBRACH DUCHOWYCH
- Po odpowiednim przygotowaniu Szkaplerz św. Michała Archanioła może przyjąć każdy katolik.
- Ceremonii błogosławieństwa i nałożenia szkaplerza może dokonać ksiądz Zgromadzenia św. Michała Archanioła lub inny prezbiter delegowany przez Zgromadzenie.
- Osoby przyjmujące Szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzeń św. Michała Archanioła.
- UROCZYSTOŚCI I ŚWIĘTA
- Osoby noszące Szkaplerz św. Michała Archanioła, pielęgnując duchową łączność z Michalickimi Zgromadzeniami, w szczególny sposób obchodzą uroczystości i święta:
- Błogosławionego Bronisława Markiewicza, Założyciela (30 I);
- Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 V);
- Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafał (Uroczystość patronalna Zgromadzeń – 29 IX);
- Świętych Aniołów Stróżów (2 X).
- PRZYJĘCIE SZKAPLERZA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
- Kościół od dawna pośród Aniołów w sposób szczególny czci św. Michała Archanioła ponieważ widzi w nim Stróża Kościoła i zwycięzcę złych duchów, które zbuntowały się przeciwko Bogu. Dlatego postrzega go jako wielkiego Obrońcę przed wszelkimi atakami upadłych duchów. Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem przynależności do Rodziny Michalickiej, a osoby go przyjmujące są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi.
- Po odpowiednim przygotowaniu Szkaplerz św. Michała Archanioła może przyjąć każdy katolik. Osoby przyjmujące szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzeń św. Michała Archanioła.
- Do obowiązków przyjmujących Szkaplerz należy m.in. codzienne odmawianie modlitwy do św. Michała Archanioła napisanej przez papieża Leona XIII: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce; a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
- Ceremonii błogosławieństwa i nałożenia szkaplerza może dokonać każdy kapłan lub diakon Zgromadzenia św. Michała Archanioła lub inny kapłan bądź diakon delegowany przez Zgromadzenie. Szkaplerz sukienny i medalik mają taką samą wartość duchową.
JAK ŚW. MICHAŁ POMAGA W DUCHOWEJ WALCE?
Błogosławiony Bronisław Markiewicz wskazuje na podstawowe środki do walki duchowej tzn. modlitwę i post. Pisze tak: Aby pokonać tych nieprzyjaciół i zachować się w łasce Bożej, ażeby nie dać się szatanowi, nie ma innej broni nad modlitwę. To modlitwa sprasza Bożą pomoc. Tylko ci, którzy się modlą i proszą o moc Bożą – otrzymują ją. Podkreśla rolę modlitwy kapłanów i zakonników, pisząc za św. Magdaleną de Pazzi, że to ich modlitwa wyzwala chrześcijan z mocy czarta.
Jaką modlitwę sam praktykuje i zaleca w walce duchowej? Jest to najpierw modlitwa do Jezusa Ukrzyżowanego. Ks. Markiewicz pisze: Jezus na krzyżu kocha nas i pragnie połączyć się z Tobą i walczyć przeciw wspólnemu nieprzyjacielowi. Zwraca także uwagę na szczególną pomoc Matki Najświętszej, która starła głowę szatana. W chwili kuszenia, zwłaszcza w pokusach przeciw cnocie czystości zaleca modlić się przez częste wymawianie słów: Jezus, Maryja. Podkreśla, że złe duchy uciekają przed modlitwą i na wezwanie imion Jezusa i Maryi.
Niezwykle ważną rolę bł. Markiewicz przypisuje uciekaniu się do wstawiennictwa wyjątkowego ducha anielskiego, jakim jest św. Michał Archanioł.
Złe duchy to istoty bardzo inteligentne i przebiegłe. Człowiek sam nie ma szans w walce z nimi. Nie należy pokładać ufności w samym sobie, bo wtedy upadek jest bliski. Dlatego bł. Bronisław na każdym kroku podkreśla rolę modlitwy i przylgnięcia przez wiarę oraz miłość do Pana Jezusa – zwycięzcy złego. Zwraca uwagę, że Bóg dał nam aniołów ku pomocy.
Zanim człowiek doświadczy ataków złego ducha, a także podczas kuszenia, zakulisowo, niewidzialnie, jakby na zapleczu, rozgrywa się walka między naszym kusicielem i naszym obrońcą. Bł. Bronisław akcentuje, że złe duchy posługują się podstępem, przebiegłością i zasadzkami. Jako ludzie potrzebujemy wsparcia, dodatkowej obrony, by w te zasadzki nie wpaść. Św. Michał Archanioł niejako za kulisami broni nas przed atakami złego, neutralizuje je, osłabia, a nawet uniemożliwia. To on ujawnia podstęp i przebiegłość złego, demistyfikuje jego plany i działanie, a zarazem umacnia człowieka w godzinie walki. Dlatego bł. Bronisław Markiewicz zachęca: Stójmy przy św. Michała Archaniele dzierżącym zwycięską ręką chorągiew Krzyża Chrystusowego, i pamiętajmy, że pod tą chorągwią, idąc naprzód i walcząc, pokonamy szczęśliwie wszystkie zasadzki i napaści złego ducha.
W powyższej zachęcie użyte jest słowa zasadzka. Ks. Bronisław Markiewicz nawiązuje tu do modlitwy papieża Leona XIII, gdzie są zawarte słowa prośby do św. Michała Archanioła: przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Kilka razy podkreśla ważności tej modlitwy, uważając, że jest to wyraźny znak Opatrzności Bożej, która podała chrześcijańskiemu światu lekarstwo przeciw złu, środek zaradczy. Zauważa, że to z rozkazu Papieża w tej oto chwili niebezpieczeństwa i groźby, głos wiernych sług Bożych wznosi się co dzień od stopni ołtarza do Księcia zastępów niebieskich, do „Stróża wybranego ludu”.
Warto dodać, że ks. Markiewicz kierował wiele modlitw do św. Michała Archanioła. Były to codzienne modlitwy oraz nowenny odmawiane jedna po drugiej. Były to modlitwy gorliwe i połączone z wielkim zaufaniem. O skutkach tych błagań dowiadujemy się z jego listów. Przypisywał on św. Michałowi wiele różnych łask. W jednym listów opisuje sytuację, w której wyznaje, że św. Archanioł pozwolił mu wykryć fałszywe usposobienie jednego z wychowanków, kandydata na przyszłego michalitę. Kandydat okazał się złodziejem, chciał tylko wyjechać za granicę pod pretekstem służenia Bogu.
W innej sytuacji ks. Markiewicz wspomina o pomocy św. Michała Archanioła w sprawie czysto materialnej. Czytamy: Opatrzył nas Pan Bóg pieniędzmi za przyczyną św. Michała Archanioła. Spłacimy wszystkie długi w tych dniach i jeszcze może nabędziemy drukarnię.
Księcia Niebieskiego i innych aniołów nakazuje wzywać w godzinie konania. Zostawia w swych Zapiskach takie westchnienie: Św. Michale Archaniele broń mnie od złych duchów, które czyhają na moją duszę.
Podkreśla, że brak ascezy oraz bezczynność (czyli brak powściągliwości i pracy – w terminologii ks. Markiewicza) sprawia, że człowiek nie tylko nie czci św. Michała Archanioła, ale i zaczyna „czcić” przeciwnego mu anioła – szatana.
Błogosławiony powszechnie głosi, że św. Michał Archanioł po Najświętszej Maryi Pannie w niebie pierwsze zajmuje miejsce, jest pierwszą potęgą na niebie i ziemi. I również na losy świata po Niej najwięcej wpływa. Nasze ostateczne zwycięstwo w ich ręku spoczywa. Za niektórymi z pisarzy wczesnochrześcijańskich nazywa tego Archanioła przedziwnym z tego powodu, iż rozporządza on potęgą prawicy Boga wszechmogącego. Bł. Bronisław stwierdza, że św. Michała Archanioł przeznacza każdej duszy osobnego anioła stróża, on czuwa nad każdą i broni jej w walce z potęgami piekielnymi, szczególnie w chwili ostatniej walki, w chwili zgonu.
Niech przykład Błogosławionego Założyciela Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła zachęci nas do pielęgnowania żywego nabożeństwa do Księcia wojsk niebieskich, obrońcy Kościoła i każdej duszy.
Św. Michale Archaniele broń nas w walce, a przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha bądź nam nieustanną obroną. Amen
Ks. Piotr Prusakiewicz CSMA
Zawierzenie Matce Bożej 08.12.2022 – relacja FOTO
W naszej parafii 8 grudnia już po raz kolejny miał miejsce akt zawierzenia Matce Bożej po 33 dniowym przygotowaniu.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej uroczystości.
19.11.2022
STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH
STANOWISKO
RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II
ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH
KLIKNIJ W LINK:
Odpust parafialny św. Jana Chrzciciela (23.06.2022) Relacja FOTO
Wyjątkowo ze względu na przypadającą w piątek 24 czerwca uroczystość Najświeższego Serca Pana Jezusa odpust narodzenia św. Jana Chrzciciela świętowaliśmy w czwartek 23 czerwca. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 19:00 przewodniczył i kazanie wygłosił Rektor naszego Kolegium o. Piotr Różański. Przed Mszą św. miał miejsce obrzęd włączenia w szeregi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II dwóch mężczyzn, którzy odtąd będą mieli przywilej noszenia rycerskiej mantuli. W uroczystej Mszy św. i procesji uczestniczył ks. Bogdan Żygadło dziekan naszego dekanatu oraz kapłani z sąsiednich parafii.
Festyn parafialny przed odpustem (19.06.2022). Relacja FOTO
Ojciec Proboszcz Grzegorz Sekuła w rozmowie z parafianami…
19 czerwca w niedzielne popołudnie od godz. 14:30 do 17:00 na placu przy kościele odbył się festyn parafialny z okazji zbliżającego się odpustu naszej parafii, czyli narodzenia św. Jana Chrzciciela. Czas festynu był okazją aby wzajemnie się poznać i spędzić miło czas. Bóg zapłać za zaangażowanie i obecność, szczególnie Strażakom za pokazani nam samochodu gaśniczego i za małą fontannę 😉 oraz instruktorom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego ze Szklarskiej Poręby za przeprowadzenie konkursu strzelectwa.
Boże Ciało w Cieplicach w roku 2022. Relacja FOTO
Dziękujemy dobremu Bogu za możliwość oddania Mu czci!
Bóg zapłać wszystkim dzięki którym mogła się odbyć tegoroczna procesja Bożego Ciała!
Bardzo dziękujemy za wykonanie zdjęć na procesji.
Więcej zdjęć można obejrzeć pod tym linkiem, zdjęcia z Cieplickiej procesji wykonał również Pan Andrzej Boj Wojtowicz zobacz je pod tym linkiem
Parafialne jasełka “Ale Szopka” (FOTO relacja) 06.01.2022
W czwartek 6 stycznia w Uroczystość Objawiania Pańskiego po Mszy św. o godz. 13:00 miały miejsce jasełka przygotowane przez dwie wspólnoty naszej parafii schole “Nutki Kalasancjusza” oraz Odnowę w Duchu Świętym “Tchnienie Ojca”.
Błogosławieństwo nowych ministrantów i lektorów w naszej parafii
W niedzielę 12 grudnia 2021 o. Proboszcz Grzegorz Sekuła pobłogosławił dwóch nowych lektorów Mikołaja i Szymona oraz dwóch ministrantów Filipa i Kacpra, którzy otrzymali krzyże ministranckie jako znak swój funkcji.
W naszej parafii posługę przy ołtarzu jako ministranci i lektorzy pełni 23 chłopców i mężczyzn.
Bogu dzięki za ich wierną służbę!!!
Nowi ministranci i lektorzy od lewej w pierwszym rzędzie: Mikołaj, Filip, Kacper i Szymon.
Sakrament Bierzmowania (23.10.2021) – relacja FOTO
W sobotę 23 października w trakcie uroczystej Mszy św. o godz. 17:00, 22 osoby przyjęły sakrament bierzmowania. Tego sakramentu młodzieży naszej parafii udzielił ks. Leopold Rzodkiewicz wikariusz biskupi diecezji legnickiej.
Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z tej uroczystości:
Iskra Bożego Miłosierdzia na ulicach miast po raz kolejny w naszej parafii – fotograficzna relacja (28 wrzesień 2021)
Akt poświęcenia Polski Miłosierdziu Bożemu Boże Miłosierny
Stwórco Wszechświata – Boże Ojców naszych – Ojcze Przedwieczny!
Spójrz okiem Miłosiernej Opatrzności Twej na wyciągnięte błagalnym gestem ręce Twojego ludu polskiego. W poczuciu naszej nędzy – z nieograniczoną ufnością uciekamy się do Twego Miłosierdzia i prosimy o łaskę przebaczenia za grzechy naszego narodu. W tej chwili wpatrzeni oczyma dusz naszych w Twój święty Majestat, padamy na kolana wyznając w pokorze, żeśmy prochem i nicością, a grzechy nasze bez liczby. Za wszystkie łaski i dary Twoje, Boże Miłosierny, myśmy Ci zapłacili zdradą Twych świętych przykazań, zdeptaniem Przenajświętszej Krwi Jezusa Chrystusa. Tak, Ojcze nasz, zgrzeszyliśmy i zawiniliśmy! Ale ponieważ objawiłeś nam, o Boże, że Miłosierdzie Twoje nie zna granic, przeto wołamy z ufnością:
Jezu Miłosierny, Zbawicielu nasz (wierni powtarzają trzy razy) – Miłosierdzia… Miłosierdzia… Miłosierdzia. Miłosierdzia nad narodem naszym!
W pokorze serca naszego Twemu sercu oddajemy na zawsze wszystkie polskie rodziny – młodzież polską – naszą ukochaną Ojczyznę. O dobry Panie Boże. Ojcze nasz, Jezu Chryste Odkupicielu i Bracie nasz, miej Miłosierdzie nad naszą Ojczyzną, naszą nędzą. Twego Miłosierdzia wzywamy, bo ono jest jedyną nadzieją naszą. Twemu Miłosierdziu polecamy i poświęcamy nasz biedny naród, skłócony nienawiścią Kaina i pychą szatana. Daj nam proszącym łaskę, byśmy zrozumieli swe posłannictwo w dziejach, byśmy poprawili się z grzechów, byśmy z całym przekonaniem i w duchu szczerości praktykowali Twoje i Kościoła Twego przykazania!
Daj moc ducha polskim rodzicom w misji rodzicielskiej i wychowawczej. Daj młodzieży polskiej całą głębię wiary naszych praojców.
Dokonując tego aktu poświęcenia i oddania Twemu Miłosierdziu, wołam: Boże, daj Ojczyźnie naszej i światu całemu tak upragniony pokój – pokój w duszy i sercach – pokój między wszystkimi narodami.
O Jezu, w dzień przyjścia Twego nie bądź nam sędzią, ale Ojcem Miłosierdzia. (Wierni powtarzają to wezwanie) Miłosierdzie Boże, ufamy Tobie! (Wierni powtarzają to wezwanie) Jezu, ufam Tobie! (Wierni powtarzają to wezwanie)
ODPUST parafialny św. Jana Chrzciciela w czwartek 24 czerwca, Msze św. o godz. 7:00, 8:00 i 19:00
Przeżywając w czwartek – 24 czerwca – odpust parafialny, dziękujmy Panu Bogu za dar naszego Świętego Patrona i módlmy się, by On wstawiał się za nami do Boga i wypraszał nam potrzebne łaski.
Msze św. o godz. 7.00, 8.00 i suma odpustowa o godz. 19.00.
Po Mszy św. o godz. 19:00 odbędzie się procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Tacę z odpustu przeznaczymy na prace konserwatorskie głównego ołtarza. Rozpoczął się kolejny etap konserwacji głównego ołtarza i prezbiterium. Już teraz dziękujemy za każde wsparcie modlitewne i materialne na rzecz naszej świątyni.
W czasie odpustu będzie rozprowadzany „Miód św. Jana Chrzciciela” oraz inne cegiełki, które będą również wsparciem kolejnego etapu konserwacji ołtarza.
Prosimy o liczny i pobożny udział w naszym święcie: Parafian, Kuracjuszy, Gości, Służbę Liturgiczną, Panie i Panów do asysty procesyjnej.
Odpust św. Jana Chrzciciela i dziękczynnie za posługę Sióstr Prezentek – 24.06.2021 (relacja FOTO)
Jak co roku w trakcie wieczornej Mszy św. o godz. 19:00 zgromadziliśmy się w naszej świątyni aby świętować Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patrona parafii.
Ta podniosła uroczystość w tym roku była przede wszystkim wielkim dziękczynienie za posługę Zgromadzenia Sióstr Prezentek w naszej parafii. Mszy św. przewodniczył o. Tomasz Jędruch Asystent o. Prowincjała, którzy w imieniu o. Prowincjała Zakonu Pijarów pragną wyrazić wdzięczność za wieloletnią owocną współpracę naszych współbraci z Siostrami Prezentkami.
Przez 64 lata posługę w naszej parafii pełniło kilkadziesiąt sióstr, które z wielkim oddaniem katechizowały dzieci i młodzież parafii, dbały o kościół parafialny pełniąc posługę w zakrystii, oraz pomagały w wielu innych wymiarach.
Pod koniec Mszy św. Rada Parafialna podziękowała za posługę na rzecz parafii, dzieci podziękowały za prowadzenie scholii a społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 na czele z Panią Dyrektor Marią Guszałą za wieloletnie, z wielkim oddaniem katechizowanie wielu pokoleń Ciepliczan, natomiast ks. Dziekan Bogdan Żygadło podziękował w imieniu Diecezji Legnickiej. Widocznym znakiem obecności Zgromadzenia Sióstr będzie pamiątkowa tablica umieszczona w przedsionku kościoła, którą odsłoniła Matka Generalna Zgromadzania Sióstr Prezentek siostra Anna Telus.
W trakcie liturgii Mszy św. swoją rocznicę pierwszej komunii św. przeżywały dzieci klas 4, które przed rokiem przystąpiły do pierwszej komunii św.
Po Mszy św. można było nabyć miód św. Jana Chrzciciela oraz kawę św. Józefa Kalasancjusza jako cegiełkę na rzecz renowacji naszego kościoła.
Rocznica święceń kapłańskich ojca Grzegorza i ojca Piotra. (16.05.2021) FOTO relacja
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego – 16.05.2021- była świętowana w naszej parafii bardziej uroczyście niż w poprzednich latach. W tym dniu bowiem ojcowie Grzegorz i Piotr obchodzili okrągłą, 10 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjęli 14 maja 2011 roku w Krakowie. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 13.00 przewodniczył ks. dziekan Bogdan Żygadło, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. Oprócz licznie zgromadzonych wiernych warto wspomnieć o Rycerzach Jana Pawła II, którzy uświetnili swoim udziałem w strojach zakonnych tę podniosłą uroczystość. Pod koniec liturgii, przedstawiciele grup parafialnych – Rady Parafialnej, Odnowy w Duchu Świętym , scholi dziecięcej Nutki Kalasancjusza, Żywego Różańca, Domowego Kościoła, Rycerzy Jana Pawła II – wyrazili wobec kapłanów swoją szczerą wdzięczność za ich wierność i oddanie przez życzenia, kwiaty i upominki. Dziękujemy dobremu Bogu za naszych kapłanów, którzy na Boże pytanie kogo mam posłać, kto by nam poszedł? odpowiedzieli z radością : oto ja, poślij mnie! (Iz 6,8)
Boże Ciało 2021 (relacja FOTO)
Uroczystość Bożego Ciała w Cieplicach odbyła się po dwu letniej epidemicznej przerwie. Procesja miała asystę nie tylko Służby Liturgicznej ale również Braci Rycerzy św. Jana Pawła II, którzy nieśli baldachim. Ołtarze w swoim wystroju obrazowały fragmenty biblijne, które są odczytywane przy poszczególnych stacjach. Procesja przebiegała tradycyjną trasą obejmującą również plac Piastowski, czyli najważniejszy plac Cieplic. Na zakończenie uroczystości przy czwartym ołtarzu wysłuchaliśmy kazania o. Rektora Piotra Różańskiego.
Bóg zapłać Wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie procesji, bez Was nie było by tak pięknie!
Chryste błogosław naszej parafii!
W niedzielę, święto Miłosierdzia Bożego (11 kwietnia 2021), o godz. 13:00 miało miejsce wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz przyjęcie do Rycerzy św. Jana Pawła II
W niedzielę po Wielkanocy, Kościół katolicki obchodzić będzie święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez papieża św. Jana Pawła II.
Dla naszej parafii był to dzień szczególny 11 kwietnia 2021 roku, który zapiszę się w historii naszej parafii, gdyż na Mszy Św. o godz. 13.00 poświęcono obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II oraz Generał Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II – Brat Krzysztof Wąsowski uroczyście wniesie relikwie (I stopnia) krwi naszego Wielkiego Rodaka.
Podczas liturgii kilku mężczyzn przyjmie mantulle, jako widoczny znak przynależności do Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II
Relacje z tego wydarzenia (kliknij w link):
Obraz św. Jana Pawła II autorstwa Pana Andrzeja Boj Wojtowicza, namalowany specjalnie dla naszej parafii.
W trakcie uroczystości o. Prowincjał Mateusz Pindelski poświęcił również obraz Założyciela Zakonu Pijarów św. Józefa Kalasancjusza. W tym roku obchodzimy 75 lat od kiedy pijarzy przybyli do Cieplic. Autorem obrazu jest również Pan Andrzej Boj Wojtowicz.
8 grudnia 2020r
Zawierzenie Maryi w naszej parafii
„I znów zakwitły róże dla Maryi
Adwent. Czas Maryi i oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.
Wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Maryja jest najpewniejszym, najkrótszym i najdoskonalszym środkiem, by dojść do Jezusa Chrystusa. Taką drogę wybrało wiele osób w naszej Parafii, decydując się na udział w 33-dniowych rekolekcjach przygotowujących ich do ofiarowania się w niewolę miłości Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi. Rekolekcje rozpoczęły się 3 listopada 2020 r. i były okresem intensywnych ćwiczeń duchowych podjętych przez każdego indywidualnie oraz we wspólnocie osób zawierzających się. Program rekolekcji obejmował szczególny czas poznawania siebie w oczach Boga, następnie czas poznawania cnót i przywilejów Maryi i czas poznawania miłości Pana Jezusa po to, by zbliżyć się do Niego i oddać w niewolę Jego miłości.( Osoby przygotowujące się do całkowitego oddania się Maryi wg wskazań Św. Ludwika de Montforta uczestniczyły wspólnie w adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz słuchaniu konferencji ukierunkowujących indywidualne ćwiczenia duchowe. Wzięły udział w nabożeństwie uniżenia oraz w drodze krzyżowej. Bardzo cenne okazały się również osobiste świadectwa głoszone ku chwale Boga i pokazujące, jak Maryja działa w życiu człowieka.)
8 grudnia 2020 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uczestnicy rekolekcji dokonali Aktu ofiarowania się Jezusowi przez Maryję. 40 osób zrobiło to po raz pierwszy, a wśród nich pięcioro dzieci. Były również takie osoby, które tego dnia odnowiły swoje zawierzenie. W sumie ponad 70 osób odnowiło i zawierzyło się Jezusowi w Maryi.
Każdemu niewolnikowi Jezusa i Maryi życzymy obfitych łask Bożych i niech wypełniają się w ich życiu słowa zawarte w zakończeniu Aktu zawierzenia: „ Dziewico Wierna, spraw, abym zawsze i we wszystkim był tak doskonałym uczniem, naśladowcą i niewolnikiem Mądrości wcielonej, Jezusa Chrystusa, Syna Twego; abym za Twym pośrednictwem i za Twoim przykładem doszedł do pełni wieku Jego na ziemi i Jego chwały w niebie. Amen.””. J.G.
Bierzmowanie w parafii (18.10.2020) Relacja FOTO
W niedzielę 18 października na Mszy św. o godz. 13:00 odbyło się bierzmowanie,
którego udzielił młodzieży Prowincjał naszego Zakonu o. Mateusz Pindelski.
Pierwsza komunia św. i rocznica komunii św. w naszej parafii.
W przyszłą niedzielę, 21 czerwca: na Mszy św. o godz. 11.30: uroczystość I Komunii św. Dziewięcioro dzieci przyjmie po raz pierwszy Pana Jezusa. Wiernych, których ta uroczystość nie dotyczy bezpośrednio, prosimy o udział, w miarę możliwości, we Mszy św. o innych godzinach. Wszystkich Parafian prosimy o modlitwę za te dzieci, które w tym roku w naszej parafii po raz pierwszy przyjmą Pana Jezusa.
Rocznica I komunii dla dzieci czwartych klas odbędzie się w dzień Odpustu Parafialnego 24 czerwca o 19.00.
Odpust św. Jana Chrzciciela w naszej parafii 24 czerwca 2020. Galeria zdjęć i relacja
Odpust parafialny św. Jana Chrzciciela 24 VI 2020
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela to jeden z dwóch dni patronalnych naszej parafii. Drugi ma miejsce 15 sierpnia, kiedy to czcimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
Do odpustu czerwcowego przygotowywaliśmy się duchowo przez nowennę do św. Jana Chrzciciela odprawianą przez 9 dni poprzedzających parafialne święto. Główne uroczystości odpustowe odbyły się podczas Mszy Świętej o godz.19.00, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Jakub, franciszkanin, kapelan Domu Rekolekcyjnego Szema w Przesiece. Kazanie, skierowane do dzieci i dorosłych, było wymownym świadectwem wiary i życia ojca Jakuba. W sumie Mszę odpustową celebrowało 6 kapłanów, a w całym święcie wzięło udział 10 księży. Liturgię uświetniło liczne grono ministrantów i lektorów oraz udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w strojach pierwszokomunijnych, które w tym dniu obchodziły swoją rocznicę.
Oprawa muzyczna Mszy Świętej była bardzo starannie przygotowana; szczególnie pięknie zabrzmiało Ave Maria F. Schuberta wykonane na skrzypcach przez Bartosza Czyżewskiego przy akompaniamencie Krzysztofa Bogdana na organach. Liturgia, zakończona uroczystym Te Deum, zgromadziła liczna grupę parafian, kuracjuszy i gości. Była piękna, podniosła, nastrajała do głębokiej modlitwy. Ad maiorem Dei Gloriam! Chwała Panu!
Warto też dodać, że po każdej Mszy Św. w dniu odpustu, wszyscy uczestnicy otrzymali buteleczki z wodą święconą wraz ze stosowną modlitwą, a także pamiątkowy magnes z podobizną św. Jana Chrzciciela. Można było też nabyć cegiełki na IV etap konserwacji ołtarza głównego w postaci ikon oraz kubków z sentencjami”. M.J.
23 września 2019
Nasi Ministranci również byli na Jeleniogórskim dniu skupienia Liturgicznej Służby Ołtarza…
Droga krzyżowa ulicami parafii
12 kwietnia przeszliśmy ulicami naszej parafii w nabożeństwie Drogi krzyżowej. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i piękne świadectwo wiary.